Forca Detare stërvitet me anijet komandë të NATO-s në Mesdhe

210519 anijaTre anije të Forcës Detare shqiptare u stërvitën në detin tonë territorial në Adriatik me anijen flamurtare të Grupit II të Përhershëm Detar të NATO (Standing NATO Maritime Group 2, SNMG2).
Anijet e Forcës Detare shqiptare “Iliria”, “Lissus” dhe “Briza” dhe ekuipazhet e tyre, kryen manovra ushtarake me fregatën holandeze “Evertsen”, e cila është anija flamurtare e SNMG2 dhe fregatën tjetër pjesë e këtij grupi, kanadezen “Toronto”.

Lexo më shumë...


“Përdorimi i informacionit në kohën e 'lajmeve të rreme'”, Petro Koçi: Rusia rrezik për Ballkanin Perëndimor

170519 konferencaPërdorimi i informacionit në kohën e 'lajmeve të rreme” ishte tema e konferencës dy ditore të rajonit të Ballkanit Perëndimor dhe Detit të Zi, e cila nisi punimet në Ministrinë e Mbrojtjes.
Kjo konferencë e organizuar nga Komanda e Forcës së Bashkuar të NATO në Napoli, në bashkëpunim me Ministrinë e Mbrojtjes, ka si qëllim trajtimin e një game të gjerë çështjesh të lidhura me evidentimin, vlerësimin dhe trajtimin e disinformimit, lajmeve të rreme dhe influencës, që ushtrohet në rajonet e lartpërmendura.

Lexo më shumë...


Përcillet Dëshmori i Atdheut, major Klodian Tanushi

160519 klodian tanushiKomandanti i kontingjentit shqiptar në Letoni, major Klodian Tanushi, u përcoll me nderimet më të larta ushtarake e shtetërore dhe iu dha lamtumira e fundit në Varrezat e Dëshmorëve në Tiranë.

Major Klodian Tanushi ra në krye të detyrës si pasojë e një shpërthimi në bazën Adazi në Letoni, ku është i dislokuar grup-batalioni i NATO-s dhe kontingjenti shqiptar për asgjësimin e municioneve që ai drejtonte.

Lexo më shumë...


Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Patrick Shanahan, mesazh ngushëllues ministres së Mbrojtjes Olta Xhaçka

150519 sekretari shbaSekretari amerikan i Mbrojtjes Patrick Shanahan i dërgoi një mesazh ngushëllues ministres së Mbrojtjes Olta Xhaçka për humbjen e dy efektivëve Zarife Hasanaj dhe Klodian Tanushi, gjatë misionit të NATO në Letoni.

Në mesazhin e tij, sekretari i Mbrojtjes Shanahan e cilëson një humbje tragjike atë të nëntetares Hasanaj dhe majorit Tanushi.

Lexo më shumë...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2019Janar 2019 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 07 (2019) Korrik 2019Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 12 korrik 2019Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Korrik 2019
Ma En Pr Sh Di
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4