Kolonel Altin Kurti komandanti i ri i Policisë Ushtarake

Fotogaleria

080719

Sot në mjediset e Policisë Ushtarake u zhvillua ceremonia e ndërrimit të komandantit të kësaj njësie të rëndësishme të Forcave të Armatosura. Në ceremoninë e zhvilluar me këtë rast morën pjesë shefi i Shtabit të Përgjithshëm gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, ushtarakë të lartë të FA dhe efektivët e Policisë Ushtarake.

Ceremonia u hap me leximin e urdhrit të ministrit të Mbrojtjes, për emërimin e kolonel Altin Kurtit, në detyrën e komandantit të Policisë Ushtarake, detyrë të cilën deri tani e mbante kolonel Ekland Dauti.

080719

Në fjalën e tij përshëndetëse kolonel Ekland Dauti, falënderoi të pranishmit për bashkëpunimin dhe mbështetjen e marrë përgjatë këtyre dy viteve si komandant, për të realizuar me sukses detyrat dhe misionin e Policisë Ushtarake. “Plot dy vite më parë mora detyrën e komandantit të njërës prej strukturave më speciale dhe elitare të Forcave të Armatosura. Përgjatë kësaj periudhe prioritet kryesor kanë qenë rritja dhe zhvillimi i kapaciteteve operacionale, për ta bërë Policinë Ushtarake një njësi tërësisht profesionale dhe të aftë në përmbushjen e misionit dhe detyrave të saj”.

Në përfundim të fjalës së kolonel Dauti falënderoi Ministrinë e Mbrojtjes dhe Shtabin e Përgjithshëm për mbështetjen e dhënë në kryerjen e detyrës si dhe i uroi kolonel Kurtit, punë të mbarë dhe sukses në detyrën e re si komandant i PU.

080719

Komandanti i ri i Policisë Ushtarake kolonel Altin Kurti shprehu falënderimet e tij për Ministrinë e Mbrojtjes dhe Shtabin e Përgjithshëm të FA, për vlerësimin dhe besimin e treguar me emërimin e tij si komandant. “Ndihem i nderuar dhe i privilegjuar për detyrën e marrë si komandant i PU. Kjo detyrë, për mua është një mision i veçantë dhe i rëndësishëm që mban në vetvete një përgjegjësi të madhe për shkak të rolit kryesor që ka Policia Ushtarake, në përmbushje të misionit kushtetues të Forcave të Armatosura, por edhe për shkak të detyrimeve që kemi si vend anëtar i NATO. Prandaj, të gjithë ne, duhet të veprojmë, si një ekip ku ka vetëm një rregull, ku secili kryen detyrën e tij në fushën e përgjegjësisë. Standardi i lartë që ju keni vendosur deri tani falë punës suaj dhe lidershipit drejtues në realizimin e detyrave, e bën edhe më të madhe përgjegjësinë për mua por edhe njëkohësisht edhe më të lehtë vazhdimësinë e suksesit të arritur nga Policia Ushtarake. Ndaj gjej rastin t’ju falenderoj për arritjet e deritanishme dhe t’ju inkurajoj për rezultate pozitive të mëtejshme."

080719

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, e nisi fjalën e tij përshëndetëse me falënderimet dhe mirënjohjen e tij për punën, profesionalizmin dhe arritjet e treguar nga kolonel Dauti për aq kohë sa ai drejtoi këtë njësi. Ai shprehu gjithashtu besimin e tij të plotë dhe i uroi suksese në detyrën e re, komandantit të Policisë Ushtarake kolonel Altin Kurti.

Më pas ceremonia vijoi me dorëzimin dhe marrjen e flamurit të Policisë Ushtarake. Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, i dhuroi kolonel Ekland Dautit stemën e Policisë Ushtarake “Në shenje mirënjohje për kontributin e dhënë në Policinë Ushtarake”.

Ceremonia u mbyll me një foto të përbashkët.

VIDEO:
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2019Janar 2019 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 11 (2019) Nëntor 2019Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 08 nëntor 2019Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Nëntor 2019
Ma En Pr Sh Di
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1